Łączność podczas konwoju
Uczestnicy konwoju, a więc agenci ochrony działający w charakterze konwojentów, muszą ze sobą ściśle współpracować. Ta współpraca miewa różny charakter, ale w każdej sytuacji wymaga optymalnej łączności.
Nie zawsze jest ona realizowana bezpośrednio, lecz również z wykorzystaniem odpowiednich środków technicznych. W przypadku dużych konwojów, gdzie w operacji bierze udział kilkunastu agentów, obowiązuje model zbliżony do tego jaki stosują chociażby służby policyjne.
Wszyscy muszą być ze sobą w łączności radiowej. Wyposażenie jakim posługują się dobre agencje ochrony w sensie technicznym niczym nie ustępuje temu, z jakiego korzystają służby państwowe.
Czasami jest to dokładnie ten sam sprzęt, ale działający na innych częstotliwościach – te, z których korzystają podmioty prywatne nie mogą wchodzić w konflikt z tymi, których używa policja czy wojsko. Grunt, aby łączność była szyfrowana, tak by komunikaty wymieniane przez konwojentów nie zostały przechwycone przez osoby do tego niepowołane.
Poza informacjami jakie agenci w konwoju przekazują sobie nawzajem, bardzo ważne jest również utrzymanie stałej łączności z centralą, która koordynuje na odległość przebieg działań. W przypadku naprawdę wymagających przedsięwzięć i jeśli agencja dysponuje stosownym zapleczem, trasa konwoju może być rejestrowana za pomocą kamer, a obraz z nich bywa bezprzewodowo przesyłany do centrali w oparciu o połączenia internetu mobilnego.
Nowinki techniczne w tym kontekście mają duże znaczenie i potrafią wpłynąć na charakter i jakość konwoju.
www.cmp-muzeum.com